X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آموزش و پرورش ناشنوایان
  
 
 
آرشیو
 
چهارشنبه 2 شهریور‌ماه سال 1384
مصاحبه با معلمان آموزش فراگیر
 

استفاده از تجربیات دیگران امر پسندیده‌ای است، سعی می‌کنم مطالبی از کار‌های دیگران را ترجمه کنم و به تدریج در دسترس همکاران قرار دهم. بررسی کار‌های دیگران انسان را قادر می‌سازد تا به کاستی‌ها و برتری‌های کار خود بهتر پی ببرد.

 

توضیح : معلمان ویژه معلمانی هستند که در مدارس ویژه یا مدارس عادی کار می‌کنند و مسئولیت ویژه‌ای در مورد کودکان دارای "نیاز‌های ویژه" بر عهده دارند. به طور معمول این معلمان نوعی از آموزش‌های ویژه را دریافت داشته‌اند.

(نقل از کتاب "درک و پاسخگویی به نیاز‌های کودکان در کلاس‌های فراگیر" ، ترجمه‌ی ابوالفضل سعیدی و همکاران)

 

 

مصاحبه با معلمان آموزش فراگیر

 

نام : دورتا واکر1

مقطع : ابتدایی

سمت : معلم آموزش ویژه2

مدرسه ی ابتدایی نروود ، ستون‌وود ، ویرجینیای شمالی

 

 

ممکن است خواهش کنم در مورد تجربه‌ی خودتان در آموزش فراگیر3 بگویید ؟

من یکی دو سال است که معلم آموزش ویژه هستم . این شهرستان چهار سال پیش به عنوان منطقه‌ای که در آن آموزش فراگیر اجرا می‌شود معرفی شده است . ما در حال حاضر حدود بیست دانش آموز با نیاز های ویژه4 درمدرسه‌ی‌مان داریم .

 

ممکن است بفرمایید کار های گروهی5 را چه طور انجام می‌دهید ؟

کار گروهی با روش های مختلف و با معلمان مختلف انجام می‌شود . مثلاً در بعضــــی موارد ، ممکن است هـــر دوی ما] معلم عادی و معلم آموزش ویژه [ در تدریس خواندن به دانش آموزان مسئولیت مشترک داشته باشیم . معمولاً ، اگر تدریس گروهی در پایه های پایین‌تر باشد ، مدتی با هم روی آوا ها6  کار می‌کنیم ، سپس به تمرینات کتاب کار7 می‌پردازیم . در این مرحله ، نقش‌هایمان تغییر می‌کند . به این ترتیب که ، یک معلم به تدریس درس می‌پردازد ، در حالیکه معلم دیگر در بین دانش آموزان قدم می‌زند . ما منصفانه نقش‌هایمان را با هم عوض می‌کنیم .

مثالی دیگر ، یکی از معلمان ممکن است  خواندن8 درس بدهد ، در حالیکه معلم دیگر ریاضی درس می‌دهد . اما در زمان تدریس یکی ، دیگری هم در کلاس حضور دارد . معلم عادی  ممکن است با گروهی از بچه های کوچک خواندن کار کند در حالیکه من با بقیه‌ی بچه ها ی کلاس کار می‌کنم یا برعکس . من در دو یا سه کلاس مختلف کار می‌کنم . بنا بر این ، وقتم را باید طوری به دقت تنظیم کنم تا هر وقت لازم است در کلاسی باشم که می‌دانم در آن کلاس دانش آموز مشکلداری وجود دارد  .

 

از چه شیوه هایی برای اداره‌ی9 کلاس با دانش آموزان دارای نیاز های ویژه استفاده می‌کنید ؟

البته روش اداره‌ی کلاس بستگی به ویژگی های تک تک دانش آموزان کلاس دارد ، اما من به مقدار زیادی از روش کار کردن با همسالان که اصطلاحاً به آن “ گروه دوستان10 ” می‌گوییم استفاده می‌کنم . مشکلات من بیشتر وقت ها با دانش آموزانی است که لزوماً به عنوان بچه های با نیاز های ویژه طبقه بندی نشده‌اند . ما با همسالان آن ها کار می‌کنیم تا اینکه بتوانند به همدیگر کمک کنند . مثلاً وقتی دانش آموزان می‌بینند که دانش آموز دیگری در شرف شلوغ کردن است  نوعی اشارات کلامی یا بصری11 مشخصی به او می‌دهند که او را از این کار بازمی‌دارد . بچه ها می‌توانند بعضی از طرح هایی که به آن ها نشانه‌ای می‌دهد که معنای آن مثلاً این است که  “ داری کنترلت را از دست می‌دهی” را اجرا کنند .

مثلاً ، دختر بچه‌ای نمی‌دانست که هر وقت گچ در دست معلم است باید ساکت باشد و شروع می‌کرد به نوشتن نام کسانی که مشغول حرف زدن با آن ها بود . دختر بچه نمی‌دانست که در چنین شرایطی چه رفتاری باید داشته باشد بنا بر این دوستانش باید به او علامت می‌دادند تا ساکت بشود و در صندلی خودش بنشیند .

 

آیا شما احساس کرده‌اید که دانش آموزان دیگرتلاش کنند به دانش آموزان با نیاز های ویژه کمک نمایند ؟

دانش آموزان معمولاً تا آخر سال این کار را انجام می‌دهند . آن ها از همان ابتدا می‌دانند که هر وقت بخواهند می‌توانند این کار را رها کنند . من با آن ها در وقت ناهار خوردن ملاقات می‌کنم . شرایط  به نحوی است که انگار در محضور قرار بگیرند این کار را می‌پذیرند . در این ملاقات ها  ، در حالی که مشغول خوردن ناهارمان هستیم در باره ی خبر ها و اتفاقات با هم حرف می‌زنیم .

گاهی وقت ها مجبور می‌شوم در کلاس تغییراتی بدهم . مثلاً ، اگر معلم دانش آموزان را خیلی دورتر از دانش آموز با نیاز های ویژه نشانده باشد وارد کلاس می‌شوم و از او می‌خواهم آن ها را نزدیک‌تر به هم بنشاند . وقتی بچه ها مختصر رنجش یا خشمی  از یکدیگر دارند همیشه می‌توانم آن را احساس کنم و به آن ها اجازه می‌دهم به آن فرد بگویند که از او رنجیده‌اند . آن ها آزادند که واقعاً بی پرده با هم حرف بزنند .

 

نقش مدیر مدرسه در تسهیل آموزش فراگیر چیست ؟

من فکر می‌کنم که داشتن یک مدیر و سرپرست که از آموزش فراگیر حمایت می‌کند واقعاً اهمیت دارد . در ابتدا ، بسیاری از معلمان  از آموزش فراگیر شکایت داشتند . کار به جایی رسیده بود که اگر دو کلاس سوم داشتیم ممکن بود معلم یک کلاس ، دانش آموز با نیاز های ویژه را بپذیرد اما معلم کلاس دیگر نپذیرد . تا اینکه مدیر مدرسه با نوعی اجبار قضیه را حل کرد و همه قبول کردند که دانش آموزان با نیاز های ویژه را بپذیرند . الان ، معلمان از بابت داشتن دانش آموزان با نیاز های ویژه هیچگونه دلهره و دغدغهی خاطری ندارند . آن ها درک کرده‌اند که مورد حمایت خواهند بود و قدردان آن هستند .

چیز دیگری که واقعاً مفید بوده است این است که به معلمان   ] عادی [ فرصت مشخصی داده شده است تا هفته‌ای یک بار با معلمان آموزش ویژه تشکیل جلسه دهند . در این جلسه ما می‌توانیم در باره ی پیشرفت دانش آموز بحث نماییم و در صورت نیاز تعدیل هایی را در برنامه‌ی او اعمال کنیم . اگر شرایط معلمان طوری باشد که نتوانیم برای این جلسه برنامه ریزی کنیم آن وقت مجبوریم آن را در وقت خوردن ناهاریا دوره‌ی برنامه ریزی12 که اغلب با هم منطبق نیست برگزار کنیم. در این صورت وضعیت به شدت مستأصل کننده می‌شود .

مدیر مدرسه همچنین می‌تواند نقش بزرگی در تشویق دانش آموزان داشته باشد . مثلاً ، اگر دانش آموزی چند روز مشکل ساز بوده است و ناگهان یک روز بدون مشکل و آرام را پشت سر می‌گذارد ، یکی از معلمان بدون اینکه دانش آموزان بفهمند یادداشتی برای مدیر می‌فرستد و او را از این موضوع آگاه می‌کند . سپس مدیر به کلاس می‌آید و به دانش آموز تبریک می‌گوید . او همچنین می‌تواند با پاداش های خاص به بچه ها کمک کند . مثلاً ، یکی از بچه هایی که من با او کار می‌کنم عاشق استفاده از میکروفن است و در صورتی که بتواند روز را بدون  مشکل و به آرامی بگذراند به او اجازه داده می‌شود صبح روز بعد اعلان های مدرسه یا سوگند صبحگاهی را از بلندگوی داخل ساختمان بگوید .

این دانش آموز بسیاری اوقات می‌نشیند و غذایش را با بچه های دیگر می‌خورد . در صورتی که با دانش آموز خاصی که رفتار نسبتاً خوبی دارد  دچار مشکل شود سعی می‌کند به نوعی کوتاه بیاید و غذایش را با آن ها بخورد و با آن ها به نحو مناسبی وارد گفتگو شود .

 

چه نوع حمایت های تخصصی13 جهت کمک به تسهیل آموزش فراگیر دریافت می‌کنید ؟

هر نوع حمایتی را که نیاز داشته باشیم دریافت می‌کنیم . ما یک مشاور راهنما14 داریم که هفته‌ای سه باربه مدرسه می‌آید . روان‌شناس هایی داریم که کارشان عمدتاً جایگزینی15 و آزمون دانش آموزان است . اگر احساس کنیم مشکلی داریم که مشاور راهنما نمی‌تواند از عهده‌ی آن برآید می‌توانیم به مؤسسات خارج از مدرسه مراجعه کنیم .

 

آیا مدرسه طوری تجهیز شده است که آموزش فراگیر را تسهیل کند ؟

مدرسهی ما به دلیل اینکه یک ساختمان قدیمی است هنوز برای معلولین مناسب نیست . ما دو سال پیش تلاش کردیم آن را بازسازی کنیم تا برای رفت وآمد با ویلچر مناسب باشد اما به دلیل برخورد با مقررات مربوط به آتش سوزی نتوانستیم . به همین دلیل ما هیچ دانش آموزی که از ویلچر استفاده کند نداریم . چندی قبل ، دانش آموزی که از زمان کودکستان در مدرسهی ما درس می‌خواند مورد عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفت  اما به دلیل اشتباه پزشک نهایتاً از هر دو پا فلج شد . ایجاد انگیزه در او بسیار مشکل بود . اما بالاخره تسلیم شد . او نمی‌خواست غذا بخورد . حتی نمی‌خواست از رختخواب بیرون بیاید . ما فکر کردیم که اگر او در میان دوستان و معلمانش باشد برای او مفید است . بنا بر این ، کلاسی را که او در آن درس می‌خواند از طبقه‌ی دوم به طبقهی اول آوردیم . پس از آن ، وقتی کودک  مجبور بود برای انجام کاری به طبقهی دوم برود مدیر می‌بایست او را حمل کند .

 

پی نوشت ها :

1.                     Doretta Walker

2.                     Special Education Teacher

3.                     Inclusive education

4.                     Students with special needs

5.                     Teaching works

6.                     Phonics

7.                     Workbook

8.                     Reading

9.                     Management

10.                   Circle of Friends

11.                   Verbal or visual cues

12.                   Planning period

“ دوره‌ی برنامه ریزی ” زمان مشخصی است که برای معلم در نظر گرفته می‌شود ( سوای ساعت های درسی ) تا در طی آن به برنامه ریزی درسی ، ملاقات با والدین و ارزشیابی پیشرفت دانش آموزان بپردازد .

13.                   Professional support

14.                   Guidance counselor

15.                   Placing


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 13250


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها